חיפוש
  • גתית שפירא

הדשא של השכן קל יותר לשינוי – האומנם?

עודכן: 4 במאי 2019...כולנו מכירים את הניסיונות החוזרים על עצמם לשינוי דפוסי התנהגות אוטומטיים.

לפעמים צורך השעה מכריח אותנו ולפעמים אנו מרגישים מספיק בוגרים על מנת לעבוד על השינוי המיוחל ולשנות דפוסי-התנהגות שאנו לא אוהבים בעצמנו, אשר מביאים אותנו למצבים של חוסר שקט, מתח, כאבים רגשיים וקונפליקטים. מצוקות אלה מועצמות עוד יותר כשאנו עסוקים בלשנות את ההתנהלות של הסובבים אותנו..

למה בכלל קשה לנו לצאת מדפוסים מוכרים/מזיקים/מעכבים שהוטמעו בנו? כמה פעמים הבטחנו לעצמנו להגיב אחרת למצבים שחוזרים על עצמם , וגורמים לנו לצאת מאיזון פיזי או רגשי , ומסרסים את היכולת שלנו לביטוי עצמי מלא.

עשרות פעמים הבטחנו לעצמנו לשנות את הרגלי האכילה המתסכלים או להפסיק לעשן ממחר..או לא לצרוח על הילד כשהוא שוב עשה את המעשה הכי מרגיז בעולם כדי לבדוק את יכולת ההישרדות שלנו.. וכמה מאות פעמים ייחלנו, להפסיק להרגיש נטושים ולהגיב בבגרות הראויה כשבן הזוג שלנו לא נהג כמצופה (והרי מצופה יש רק על שוקולד!). בקיצור, גם כשאנו מודעים לדפוס המזיק, עובדים עליו ומדברים על זה, גם אז , עדיין קל לנו יותר להישאר במצבים שליליים שהם מוכרים(!).

החזרה הכפייתית והנאמנות שלנו לדפוס המעכב, מקורם בפחד להתקדם למצבים חדשים ובלתי מוכרים. אנו אלופים בלפנות זמן לעיסוק החביב עלינו – "הדשא של השכן.." אצלו, אצל השכן, אנו מתגלים כגיבורי-על וכבעלי יוזמה ואנו יודעים בדיוק איך עליו להשתנות, מייעצים לו ואף מרשים לעצמנו לכעוס עליו כשהוא לא עמד בשינוי המיוחל..

אז כצעד בונה ראשון עלינו לחזור הביתה! אלינו פנימה .הכיצד?

אם נעצור לרגע ונטמיע את ההבנה כי יותר עדיף איך שהחברה אומרים – צעד אחד לקידומינו מאשר מלחמה לקיבועינו, בדיוק שם יתחיל השינוי.

אז לא להתייאש! כי חשוב לדעת ; כשאנו מעלים מודעות לצורך השינוי, אנו מייצרים סיכוי! ואז סביר להניח שפה ושם גם נצליח, וכל פעם נחשבת!! שנית, אם נכיר בכך שהשינוי לעולם מתחיל אצלנו ונפסיק לטעון ליירוק הדשא של השכן, נגרום לדינאמיקה פנימית שתייצר עבורנו את המוכנות לה אנו זקוקים לשם טרנספורמציה רגשית. יש לזכור שזהו תהליך ולא מקסם של הוקוס פוקוס. כאן בידיוק נכנסת לתמונה עבודת המידות שמאפשרת זיהוי של כוחות הנפש שלנו להתנהלות מתוקנת. ויחד עם תמציות של פרחי באך אנו מקבלים כוח נוסף תומך בתהליכים רגשיים תוך כדי איתור נקודות העוצמה שלנו. בכך, למעשה, אנו מרחיבים את הכלים שלנו לאפשור השינויים. התמציות מאפשרות "ניקיון רגשי" של נקודות השבתה וטראומות מן העבר.

קשה ומאתגר ללכת נגד כוחו של ההרגל אולם אם תחליטו שבאמת רצוי שינוי ברחבה שלכם (לא אצל האחר) תעלה המודעות העצמית שתכיר באחריות האישית ותייצר את הסיכוי לחולל שינוי חיובי (ואז ראו פלא..גם האחר לפתע ייראה לכם שונה..).

בהצלחה בבחירת הדרך ושימו לב שאתם על הדשא שלכם!

10 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול